Nález vřídku na penisu je pro muže značně nepříjemný problém, z něhož mají obavu. Naštěstí se většinou nejedná o nic závažného, ale v některých případech může jít o projev sexuálně přenosných onemocnění, nebo dokonce nádorového procesu. Dodávám, že obecné problematice kožních vředů je věnován tento text.

 

Příčiny

1. Zánět mazové žlázky - Na penisu je množství mazových žlázek a velmi snadno může u některé z nich dojít k uzavření a bakteriální infekci. Vzniká drobný zarudlý a pohmatově bolestivý vřídek, který se nicméně většinou sám rychle vyhojí. Někdy může prasknout a vyteče z něj hnis. V případě potřeby lze tento nález úspěšně zaléčit antibiotickou mastí.

 

2. Genitální bradavice - Odborně se označují jako condylomata accuminata [kondylomata akuminata] a ze je považovat za nepříliš nebezpečnou, ale snadno přenosnou pohlavní chorobu. Vypadají jako nebolestivé květákovité útvary, které mohou mít někdy podobu vředu. Více najdete v příslušném článku.

 

3. Lymfogranuloma venereum - Toto pohlavně přenosné onemocnění je způsobené některými podtypy chlamydií. Dříve se vyskytovalo zejména v rozvojových zemích, ale poslední dobou se stále častěji vyskytuje i v Evropě. V místě průniku chlamydií do organizmu se vytvoří zarudlé místo, které může zvředovatět a navíc může dojít k bolestivému zvětšení lymfatických uzlin v tříslech.

 

4. Syfilis - Toto nebezpečné sexuálně přenosné onemocnění je způsobeno bakterií Treponema pallidum a vřed vzniká v místě průniku bakterie do organizmu. Jedná se o větší vředovitý útvar, který odborně označujeme jako tvrdý vřed (ulcus durum). Nemoc se v historii pandemicky šířila, její pokročilé formy byly smrtelné. V dnešní době je naštěstí syfilis relativně dobře léčitelná antibiotiky.

 

5. Měkký vřed - Dalším označením pro toto méně časté onemocnění je ulcus molle nebo také chankroid [šankroid]. Vyvolávajícím činitelem je bakterie Hemofilus ducreyi [dukreí]. Na penisu nebo v tříslech se objeví mnohočetné vřídky, které se postupně spojují do velkého vředu. Tříselné mízní uzliny se mohou zvětšit, prasknout a vytéká z nich hnis.

 

6. Rakovina penisu - Toto je nejzávažnější důvod vzniku vředu na penisu. Rakovina penisu vzniká o něco častěji u neobřezaných mužů a obvykle má podobu nehojícího se zvětšujícího se vředu. Oproti výše uvedeným příčinám je vzácná, ale nevyplatí se ji podceňovat, neboť pokročilé formy mohou tkáň penisu zcela zničit a muže usmrtit vznikem vzdálených metastáz.

 

7. Behcetův syndrom - Toto vzácné autoimunitní onemocnění patří mezi vaskulitidy (záněty krevních) cév a projevuje se vřídky v ústech, vřídky na genitálu, záněty očí a záněty kloubů.

 

Diagnostika

V případě, že se na penisu objeví nehojící se vřed, měl by být člověk vyšetřen kožním lékařem. Ten může stanovit diagnózu a postarat se o případnou léčbu.

 

Zdroje
https://www.aafp.org
http://www.patientcareonline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů