Viramune patří mezi antivirové preparáty (přesněji antiretrovirové) využívané v léčbě HIV a jeho účinnou složkou je sloučenina nevirapin.

 

Princip: Nevirapin v buňkách napadených virem zablokuje virový enzym známý jako reverzní transkriptáza, což naruší schopnost viru tvořit DNA a množit se.

 

Využití: Viramune se používá v terapii některých forem HIV infekce. Obvykle se podává v kombinacích s dalšími protivirovými léky blokujícími množení HIV viru.

 

Podávání: Viramune se vyrábí v podobě tablet o síle 50-400 miligramů a kromě toho i v podobě roztoku určeného k vypití (perorální roztok). Přesná dávka léku je individuální a u dospělých se obvykle pohybuje okolo 200 miligramů podávaných 1-2x denně. Lék nesmí být v žádném případě užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Viramune může způsobit řadu závažných vedlejších účinků. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů a mnohé další. Velmi nebezpečné je při užívání léku riziko těžkých alergických reakcí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů