Vinorelbin je lék patřící do skupiny cytostatik, což jsou preparáty využívané v terapii nádorových onemocnění. Účinnou složkou přípravku je stejnojmenná sloučenina vinorelbin.

 

Princip: Vinorelbin je polosynteticky vyráběná látka, která v buňkách narušuje zřetězování (polymerizaci) tubulinu a to narušuje průběh buněčného dělení. Narušené buněčné dělení zhoršuje schopnost buněk se množit a navíc dochází ke zvýšené buněčné smrti. Tento efekt ovlivní především rychle se množící nádorové buňky.

 

Využití: Vinorelbin se podává zejména u některých forem rakoviny plic (tzv. nemalobuněčný karcinom) a u některých pokročilých forem rakoviny prsu, kdy jsou v těle přítomné metastázy.

 

Podávání: Vinorelbin se vyrábí v podobě roztoku, který se podává jako nitrožilní infuze. Léčbu musí řídit zkušený onkolog, dávka je individuální a aplikace léku bez doporučení lékaře je přísně zakázána.

 

Nevýhody: Vinorelbin může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně těžších trávicích obtíží, poškození nervů se vznikem polyneuropatie, padání vlasů a změn v krevním obraze (nedostatek bílých a červených krvinek a krevních destiček).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů