Viekirax je lék, který patří mezi kombinované antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny ombitasvir, paritaprevir a ritonavir.

 

Princip: Ombitasvir blokuje bílkovinu NS5A, která je důležitá pro množení virových částic. Paritaprevir blokuje virovou proteázu HCV NS3/4A, která je také potřebná pro vznik zralých virových částic. Ritonavir tlumí v játrech enzym zodpovědný za rozkládání paritapreviru a tím zvyšuje jeho účinek.

 

Využití: Viekirax se užívá v terapii některých forem chronické žloutenky typu C. Lék se může podávat v kombinaci s dalšími léčivými přípravky (např. léky obsahující ribavirin a dasabuvir).

 

Podávání: Viekirax se vyrábí v podobě tablet o síle 12,5/75/50 miligramů (12,5 mg ombitasviru, 75 mg paritapreviru a 50 mg ritonaviru). Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 tablety užité 1x denně. Lék nesmí být v žádném případě užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Preparát Viekirax může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, motání hlavy, kožní vyrážky, nechutenství a další. Relativně často bylo při terapii pozorováno zvýšení jaterních testů a zvýšení hladiny cholesterolu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů