Vessel Due F [Vesl Duef] je lék předepisovaný zejména u cévních onemocnění a lze jej zařadit mezi slabší léky na ředění krve. Jeho účinnou látkou je sloučenina sulodexid.

 

Princip: Sulodexid ovlivňuje na více místech tzv. koagulační kaskádu, což je složitý systém bílkovin, které umožňují srážení krve. Sulodexid snižuje tvorbu krevních sraženin a urychluje rozpouštění sraženin již vzniklých.

 

Využití: Vessel Due F se poměrně často podává jako doplněk při léčbě hluboké žilní trombózy a stavů s ní spojených. Dále pak můžeme předpisovat u stavů se zhoršeným prokrvením, například u nemocí drobných cév u cukrovky, jako je diabetická retinopatie oka a postižení cév dolní končetiny včetně diabetické nohy.

 

Podávání: Závisí na předepisujícím lékaři, ale většinou se podává 1 tableta léku 2x denně. K dispozici je i lék v injekční formě, který lze podávat za hospitalizace. Jeho využití (alespoň na našem pracovišti) je v této podobě nicméně minimální.

 

Nevýhody: Účinnost léku není příliš vysoká, takže jej lze považovat spíše za doplněk k některým jiným slabším lékům na ředění krve. Z nežádoucích účinků byly někdy pozorovány trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů