Ventilastin Novolizer je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina salbutamol.

 

Princip: Salbutamol působí (přes tzv. beta-receptory na buňkách) na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří.

 

Využití: Ventilastin Novolizer má největší využití u plicních chorob, jako jsou chronická bronchitida, CHOPN a záchvaty astmatu. Existuje ve formě inhalační suspenze, která se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru.

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, obecně řečeno se Ventilastin Novolizer u dospělého člověka užívá v podobě 1-2 vdechů. Většinou ho lidé užívají pouze nárazově při náhlém zhoršení dušnosti, ale lze jej užívat i pravidelně jakožto prevenci záchvatů dušnosti. K pravidelnému užívání jsou nicméně vhodné podobné léky s dlouhodobějším účinkem, jako je například Foradil.

 

Nevýhody: Mohou se objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je nervozita, neklid, sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže (zácpa, průjem, nevolnost).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů