Valcyte je lék, který patří mezi antivirotika, tj. léky určené k léčbě virových infekcí. Účinnou složkou preparátu je sloučenina valganciklovir (valganciclovir).

 

Princip: Valganciklovir se v organizmu přemění na ganciklovir, který je silně účinný proti cytomegalovirům a brání jejich množení.

 

Využití: Valcyte se využívá u cytomegalovirových infekcí. Cytomegalovirus je extrémně rozšířený virus, kterým je promořená podstatná část populace. U zdravých jedinců virus nezpůsobuje žádné příznaky, může se však aktivovat u lidí s oslabenou imunitou za vzniku akutních infekcí. U pacientů po transplantacích užívajících imunosupresiva se lék může podávat dlouhodobě preventivně.

 

Podávání: Valcyte se vyrábí jako tablety o síle 450 miligramů a jako roztok určený k pití. Běžná dávka pro dospělého člověka při léčbě akutní infekce jsou 2 tablety 2x denně, zatímco běžná preventivní dávka u pacientů po transplantacích jsou 2 tablety podané 1x denně. Užívání léku je samozřejmě možné pouze dle doporučení zkušeného lékaře.

 

Nevýhody: Valcyte může způsobit řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, narušení správné funkce kostní dřeně s poruchami tvorby krevních buněk (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček), horečky, zvracení, bolestí hlavy, poruch spánku a příznaků polyneuropatie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů