Valaciclovir je lék, který patří mezi antivirotika, tj. léky určené k léčbě virových infekcí. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina valaciklovir (valaciclovir).

 

Princip: Valaciklovir je sloučenina, která se v organizmu metabolizuje na účinné složky. Tyto látky pak u některých virů blokují enzym DNA polymeráza, který je nezbytný pro množení virových částic.

 

Využití: Valaciclovir je možné využít u vážnějších infekcí způsobených některými herpetickými viry. Příkladem jsou některé vážnější formy pásového oparu (například oční forma u jinak zdravého člověka, nebo jakákoliv forma u pacienta s výrazně oslabenou imunitou). Kromě toho může být lék podáván pacientům po transplantacích jako prevence cytomegalovirových infekcí.

 

Podávání: Valaciclovir se vyrábí v podobě tablet o síle 500 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka závisí na řadě faktorů a konkrétní indikaci, obvykle se nicméně pohybuje mezi 500-3000 miligramy denně. Užívání léku je samozřejmě možné pouze dle doporučení zkušeného lékaře.

 

Nevýhody: Valaciclovir může způsobit různé trávicí obtíže, bolesti hlavy, motání hlavy a bolesti kloubů. Vzácně se mohou objevit poruchy tvorby krevních buněk (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček), otoky, třes končetin a těžké alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů