Uzlíky na hlasivkách jsou relativně častý problém, který může znepříjemnit postiženému život, obzvláště živí-li se svým hlasem. Povězme si něco o jejich vzniku, projevech a léčbě. Hlasivky jsou dva vazy, které se nachází v hrtanu. Při výdechu se vazy rozkmitají vydechovaným vzduchem a vzniká zvuk, který je základem pro vznik hlasu a řeči.

 

Příčiny

Uzlíky na hlasivkách jsou v podstatě otok a vazivová rozšíření hlasivek, která se objevují při nadměrném přetěžování hlasu. Častěji jím trpí lidé, kteří musí v práci mluvit nahlas, a kteří svůj hlas nadměrně přepínají. Speciální rizikovou skupinou jsou zpěváci. Riziko vzniku uzlíku je i u opakovaných zánětech hrtanu

 

Projevy

Drobné uzlíky se nemusí projevovat, větší uzlíky způsobují obtíže, z nichž dominuje chrapot a bolest v krku při mluvení. Nejde samozřejmě o příznak, který by postiženého vyloženě ohrožoval, ale nevyplatí se jej podceňovat a více než 2 týdny trvající chrapot by měl být vyšetřen lékařem ORL (ušní-nosní-krční). Důvodem je vyloučení přítomnosti nádorového onemocnění (zejména rakoviny hrtanu).

 

Diagnostika

Pacienta vyšetří lékař ORL, který má speciální nástroje k zobrazení hrtanu včetně hlasivek (tzv. laryngoskopie). Vyšetření sice není vždy úplně příjemné a může vést k dávení, ale výsledek v podobě vyloučení přítomnosti nádorů stojí jistě za to.

 

Léčba

Základem je nepřetěžování hlasu a dlouhodobá hlasová rehabilitace. Těžší poruchy hlasu je možno řešit i operačním odstraněním uzlíků, což je sice vcelku nerizikový zákrok (za použití skalpelu nebo speciálního laseru), na druhou stranu je velmi obávaný u lidí, kteří se svým hlasem živí. Nikdo totiž nezaručí, že i po nejlépe provedené operaci bude mít dotyčný (dotyčná) plně zachovalý hlasový rozsah.


Zdroje
https://www.asha.org
https://my.clevelandclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů