Uraplex je preparát, který patří do skupiny tzv. anticholinergik a obsahuje účinnou látku trospium chlorid.

 

Princip: Trospium chlorid tlumí účinek sloučeniny acetylcholinu na některé buněčné receptory, zejména na svalovinu močového měchýře. Toto tlumení snižuje četnost a sílu kontrakcí močového měchýře a pomáhá udržet moč. Odborně tento efekt označujeme jako spazmolytický. Výhodou trospium chloridu oproti ostatním podobným preparátům je fakt, že neproniká do mozku, což snižuje nežádoucí účinky na centrální nervový systém.

 

Využití: Uraplex využíváme tam, kde chceme vyvolat zklidnění močového měchýře. Typickou indikací je urgentní močová inkontinence vyvolaná hyperaktivním močovým měchýřem. Urgentní močová inkontinence znamená opakované úniky moči, které jsou předcházeny pocitem silného nucení na močení.

 

Podávání: Uraplex se vyrábí v podobě tablet o síle 20 miligramů. U dospělého člověka se většinou podává jedna tableta denně. Lék smí být užíván pouze v dávce určené předepisujícím lékařem.

 

Nevýhody: Uraplex má celkově anticholinergní účinky, což znamená, že může způsobit ospalost, sucho v ústech, poruchu odtoku moči a trávicí obtíže (zácpa, nechutenství, bolesti břicha). Méně často byly popisovány i otoky tkání a bušení srdce. Přípravek by neměli užívat nemocní s glaukomem a myasthenia gravis, u nichž může dojít ke zhoršení příznaků jejich choroby.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů