Úplavice je infekční onemocnění střev, které se u nás již moc nevyskytuje. Dříve však bylo relativně běžným onemocněním, které se často objevovalo během válečných období ve vojenských kolektivech a v zajateckých táborech.

 

Příčiny: Původcem onemocnění je bakterie Shigella dysenteriae [Šigela dyzentérijé]. Bakterie se usadí a množí v tlustém střevě a vylučuje se ve stolici nemocného. Přenašečem této bakterie je tedy nemocný člověk. Nemoc se šíří blízkým kontaktem s nemocným (nemoc "špinavých rukou") a potravinami a vodou, které jsou bakterií kontaminovány*. Nízká úroveň hygieny a nedostatečné zpracování potravin a vody jsou z tohoto důvodu velkými rizikovými faktory, což vysvětluje to snadné šíření úplavice mezi vojáky při válečných taženích.

* Shigella je neuvěřitelně infekční, k propuknutí infekce stačí spolknout pouhých 1000 bakterií (!)

 

Projevy: Bakterie napadá buňky tlustého střeva za vzniku střevního zánětu, a proto jsou i projevy nemoci zejména střevní. Úplavice se projeví za několik dnů po nákaze křečovitými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Průjmy bývají nepříjemné, ve stolici se může objevit hlen a obvykle i krev. U oslabených a starých lidí může snadno dojít k minerálovému rozvratu a někdy i k narušení srážlivosti krve. Někdy může střevo poškozené zánětem i prasknout, což vede ke vzniku zánětu pobřišnice a k sepsi. V těžkých případech může onemocnění skončit smrtí.

 

Diagnostika: Na střevní infekci lze pomýšlet z příznaků. V krvi najdeme změny svědčící pro bakteriální zánět v těle (vyšší bílé krvinky a zvýšené CRP). Spolehlivým vyšetřením je mikrobiologické vyšetření vzorku stolice, kde se bakterie prokáží.

 

Prevence: Dodržování základních hygienických návyků a správná úprava potravin a pitné vody jsou obvykle dostačující ochranou před propuknutím epidemie.

 

Léčba: Jak je u střevních infekcí obvykle, nejdůležitější součástí léčby je dostatečný přísun tekutin (pití, infuze). To zabrání minerálovému rozvratu, dehydrataci a umožní imunitnímu systému těla se s infekcí vypořádat. Vážnější průběh nemoci si může vyžádat antibiotika.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů