Tyverb je lék, který je obvykle předepisován onkology. Jeho účinnou složkou je sloučenina lapatinib.

 

Princip: Lapatinib je lék, který patří do biologické terapie. Sloučenina blokuje tzv. tyrosinkinázy (enzymy účastnící se přenosu informací v buňkách), které mají souvislost s receptorem pro epidermální růstový faktor (EGFR) a HER2 receptorem. Blokování těchto tyrosinkináz narušuje dělení nádorových buněk.

 

Využití: Tyverb se podává u některých forem rakoviny prsu. Bylo totiž zjištěno, že některé typy rakoviny prsu (které můžeme určit díky histologickému vyšetření vzorku tumoru) exprimují na nádorových buňkách tzv. HER2 receptory. Tyto tumory mají sice bez léčby obecně horší prognózu, ale umožňují nám nasadit určité účinné léky, jako je například Tyverb.

 

Podávání: Preparát Tyverb nesmí být v žádném případě podáván jinak, než jak stanoví předepisující lékař (obvykle onkolog) a nesmí být užíván bez jeho vědomí. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 250 miligramu a běžná dávka pro dospělou ženu je 4-6 tablet denně. Dodejme, že Tyverb se většinou podává v kombinacích s dalšími protinádorovými léky.

 

Nevýhody: Tyverb může způsobit mnoho nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, bolestí hlavy, bolestí kloubů, kožních vyrážek, otoků, zvýšení jaterních testů, tvorby modřin, zvýšení krevního tlaku, nežádoucí změny v krevním obraze, vzácněji i výskytem různých poruch srdečního rytmu a příznaky srdečního selhávání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů