Tysabri je lék užívaný v neurologii při terapii roztroušené sklerózy a jeho účinnou složkou je sloučenina natalizumab.

 

Princip: Natalizumab patří do problematiky biologické terapie, jde o protilátku proti alfa4-integrinu (receptor na povrchu bílých krvinek) vyráběnou DNA rekombinantní technologií. Díky zablokování zmíněného receptoru ztrácí bílé krvinky schopnost pronikat z krve do mozku skrz tzv. hematoencefalickou bariéru.

 

Využití: Tysabri je podáván pacientům s určitými závažnými formami roztroušené sklerózy, kdy jiné běžnější a dostupnější léky nemají dostatečný efekt. Léčba patří do rukou specializovaných neurologických center.

 

Podávání: Tysabri se vyrábí jako roztok k nitrožilnímu podání a u dospělých pacientů se aplikuje 300 miligramů (tj. obsah 1 lahvičky) 1x měsíčně v podobě pomalé infuze. Lék nesmí být aplikován bez doporučení lékaře-specialisty.

 

Nevýhody: Tysabri může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně častějších infekcí, nepříjemných trávicích obtíží, zvýšení jaterních testů, bolestí hlavy, bolestí kloubů a zvýšené tělesné teploty. Vzácnější, ale velmi nebezpečnou komplikací při dlouhodobé léčbě je rozvoj smrtelného virového neurologického onemocnění známého jako progresivní multifokální leukoencefalopatie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů