Tvrdé břicho při pohmatu může být poměrně závažným příznakem, který není vhodné podceňovat. Povězme si proto o jeho možných příčinách něco více.
 
Příčiny

1. Prosté stažení svalů při vyšetření – Řada lidí netoleruje pohmat břicha dobře, není jim příjemný, a proto reflexivně stahují svaly. Důležité je s nimi při vyšetření mluvit, odvést jejich pozornost, případně je požádat, aby břicho uvolnili. Vyšší výskyt reflexních stahů je u syndromu dráždivého tračníku.

2. Nadměrná fyzická zátěž – Stažení a bolesti břišních svalů může být reakcí na jejich nadměrné přetížení při cvičení a objevuje se typicky druhý den po fyzické aktivitě.

3. AscitesTekutina v břiše může způsobit ztuhnutí břišní stěny za situace, kdy je tekutiny velké množství, a kdy napíná břišní stěnu. Tento stav je odborně označován jako tenzní ascites.

4. Záněty orgánů dutiny břišní a orgánů pánve – Infekční záněty břišních orgánů jsou obvykle spojeny s bolestí břicha a stažením svalstva v oblasti zánětu. Typicky jde například o akutní zánět žlučníku, akutní zánět slinivky břišní, akutní zánět slepého střeva a divertikulitidu. U žen může být ztuhnutí svaloviny v podbřišku spjato s hlubokými pánevními záněty. Stah svaloviny vzniká na základě lokálního podrážení a najdeme jej v blízkosti zaníceného orgánu, či tkáně.
 
5. Zánět pobřišnice -  Tento stav se označuje jako peritonitida a může vzniknout přestupem zánětu z některého břišního orgánu do okolí, nebo průnikem bakterií z protrženého trávicího traktu (např. prasklý žaludeční vřed, nebo protržené střevo). Tkáně dutiny břišní mají tendenci zánět zastavit a ohraničit, v tom případě je bolestivost a stažení svalstva taktéž ohraničené a mluvíme o lokální peritonitidě. Výrazně nebezpečnější je situace, kdy se zánět rozšíří, bolestivé a tvrdé je celé břicho, a kdy hovoříme o difuzní peritonitidě.

6. Tuhé útvary v břiše – Jako tvrdá, či tuhá ložiska v břiše můžeme někdy nahmatat objemné břišní nádory, nahromaděnou stolici v tlustém střevě (typické pro staré lidi s chronickou zácpou) a speciálně v podbřišku může jít i o extrémně rozepjatý přeplněný močový měchýř při poruchách odtoku moči.


Diagnostika
Pacienta je nutné opatrně vyšetřit poklepem, pohmatem a poslechem břicha pomocí fonendoskopu. K břišním příznakům je nutné přistupovat s velkým respektem, protože se mohou vyvíjet, a protože vyloučit náhlou příhodu břišní je velmi těžké. Součástí vyšetření by měly být krevní náběry (včetně vyšetření CRP) a provedení ultrazvuku a rentgenu břicha. Přesnější informace v případě potřeby může zajistit CT vyšetření břicha. Pro nás nechirurgy pochopitelně platí, že každé bolesti a ztuhnutí břicha by měl vyšetřit zkušený chirurg.


Zdroje
https://www.livestrong.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů