Trydonis je modernější lék předepisovaný zejména plicními lékaři, který patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnými složkami jsou sloučeniny beklometason, formoterol a glykopyrronium.

 

Princip: Beklometason je kortikoid, který působí protizánětlivě na sliznici dýchacích cest. Formoterol a glykopyrronium působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňují ji, čímž se průdušky rozšiřují. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání.

 

Využití: Trydonis se používá především u těžších forem astmatu k prevenci jeho zhoršení. Udržovací léčba vyžaduje pravidelné podávání. Kromě toho se preparát může podávat u těžších forem CHOPN, které nereagují na běžněji dostupnou a méně silnou medikaci.

 

Podávání: Trydonis by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, který je přítomen ve speciálním inhalátoru a při jeho použití je vdechnut. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 vdechy 2x denně. Preparát má sílu 88/5/9 a 172/5/9  (tj. v jedné vdechnuté dávce by mělo být přítomno 88 mikrogramů beklometasonu, 5 mikrogramů formoterolu a 9 mikrogramů glykopyrronia).

 

Nevýhody: Trydonis může kvůli přítomnosti více účinných složek vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacíchbolesti hlavybušení srdcesucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Celkové nežádoucí účinky kortikoidu by se při inhalačním podání neměly objevovat, nelze je však vyloučit při dlouhodobém pravidelném užívání vyšších dávek přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů