Trulicity se řadí mezi novější léky na cukrovku a účinnou látkou preparátu je sloučenina dulaglutid.

 

Princip: Dulaglutid je syntetický analog (látka chemicky obdobná) sloučeniny známé jako lidský glukagon-like peptidu-1 (GLP-1). Díky této podobnosti dokáže dulaglutid v organizmu stimulovat ve slinivce břišní tvorbu inzulinu a naopak tlumit tvorbu některých hormonů zvyšujících hladinu krevního cukru. Výsledkem je změna metabolizmu glukózy, pokles koncentrace cukru v krvi a mimo jiné i snížení tělesné váhy.

 

Využití: Trulicity se používá v léčbě cukrovky 2. typu. Nejedná se obvykle o lék první volby. Samostatně může být podáván, pokud běžnější léky na cukrovku nelze použít. Pokud tyto léky použít lze, ale nemají dostatečný efekt, může být preparát Trulicity podáván v kombinaci s nimi.

 

Podávání: Trulicity se vyrábí v podobě roztoku k injekční aplikaci, lék se podává striktně podkožně (břicho, stehno, či horní část paže) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1,5 miligramu léku 1x týdně. Aplikovat lék bez doporučení lékaře je vcelku pochopitelně zakázáno.

 

Nevýhody: Při užívání preparátu Trulicity se mohou objevit různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Z vážnějších a vzácnějších komplikací může přípravek vyvolat akutní pankreatitidu. V kombinaci s PADy může preparát Trulicity vyvolat hypoglykémii, riziko roste při nepravidelném příjmu potravy a nedodržování režimových doporučení stanovených lékařem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů