Tropivent je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina ipratropium bromid.

 

Princip: Ipratropium bromid působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. To vede ke snížení klinických obtíží u stavů spojených se zúženými průduškami.

 

Využití: Tropivent má největší využití u plicních chorob, jako je chronický zánět průdušek, CHOPN a záchvaty astmatu. Lék existuje ve formě roztoku, který se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru.

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Tropivent se inhaluje v jednotlivé dávce 1-2 vdechů. Většina pacientů ho užívá pouze nárazově při náhlém zhoršení dušnosti, jiní jej užívají pravidelně – běžná dávka jsou v takovém případě 2 vdechy 3x denně. Vzhledem ke krátkodobému účinku jsou nicméně k dlouhodobé prevenci vhodnější jiné léky.


Nevýhody: Mohou se objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže (zácpa, průjem, nevolnost). Tropivent může způsobit zvýšení nitroočního tlaku a zhoršení glaukomu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů