Trombóza portální žíly znamená zúžení nebo úplný uzávěr vrátnicové (portální) žíly krevní sraženinou (trombem). Portální žíla je velmi důležitá céva, která přivádí krev ze střev a sleziny do jater. To umožňuje játrům vychytávat z krve živiny a toxické zplodiny vstřebané ve střevech. Živiny jsou dále zpracovávány a toxiny jsou v játrech deaktivovány.

 

Příčiny

Trombóza portální žíly může vzniknout jako komplikace akutní pankreatitidy, jaterní cirhózy, stavů po břišních operacích, úrazů a místních nádorů (rakovina jater, rakovina žlučníku, rakovina slinivky břišní, apod.). Vyšší riziko vzniku krevní sraženiny je u pacientů s vrozenými srážlivými stavy.

 

Projevy

Akutní trombóza se může projevit bolestí břicha a nevolností. Postupně se mohou objevit známky portální hypertenze, jak je známe u jaterní cirhózy. Hlavní rozdíl je ten, že u trombózy portální žíly mohou být játra prakticky zdravá a problém se nachází již před nimi. O příznacích portální hypertenze si přečtěte v příslušném textu.

Pozn: Při chronickém trvání trombózy porty se mohou v místě uzávěru začít vytvářet přemosťující žíly a jejich shluk se označuje jako tzv. kavernom portální žíly.

 

Diagnostika

Podezření na přítomnost trombu v portální žíle lze učinit pomocí ultrazvuku a potvrdit CT vyšetřením, které dobře zobrazí i okolní tkáně a anatomické struktury.

 

Léčba

Léčba je svízelná a ne vždy je úspěšná. U čerstvě vzniklého trombu má určitý smysl dlouhodobé podávání některých léků na ředění krve, což zvyšuje šanci na rozpuštění sraženiny. V případě neúčinnosti lze zvážit chirurgické řešení s napojením portální žíly PŘED sraženinou s jinou cévou (většinou ledvinná žíla), což zajistí snadný tok krve. Definitivním řešením je transplantace jater, která je nicméně u trombózy portální žíly ještě o něco komplikovanější než obvykle.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.merckmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů