Tritace Combi je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – ramipril patřící mezi ACE-Inhibitory a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a k poklesu krevního tlaku. Kromě toho zde existuje pozitivní vliv ACE-Inhibitoru na srdeční sval a na tkáň ledvin.

 

Využití: Tritace Combi používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům se předepisuje i u onemocnění srdečního svalu, u selhávání srdce a u selhávání ledvin.

 

Podávání: Preparát Tritace Combi nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 2,5/5 miligramů (2,5 mg ramiprilu + 5 mg amlodipinu) a nejsilnější dávka je 10/10 miligramů (10 mg ramiprilu + 10 mg amlodipinu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování preparátem Tritace Combi nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů