Tresiba je lék, který patří do skupiny inzulinů. Účinnou látkou je moderní synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin degludek  (degludec) s pomalým působením a velmi výrazně prodlouženým poločasem účinku.

 

Princip: Synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin degludek má odlišné chemické složení než lidský inzulin produkovaný buňkami slinivky břišní, což vede ke změně jeho účinku (zejména prodloužení poločasu účinku). Po aplikaci umožňuje inzulin vstup glukózy do buněk řady tkání a tím k poklesu koncentrace krevního cukru.

 

Využití: Přípravek Tresiba je určen k léčbě cukrovky k udržení normální hladiny krevního cukru a jako prevence hyperglykémie. Tresiba je v rámci pravidelné inzulinoterapie obvykle aplikován 1x denně (ráno nebo večer) a bývá často kombinován s krátce působícím inzulinem, který je aplikován před jídlem. Typicky u cukrovky 2. typu často najdeme kombinace inzulinu s perorálními antidiabetiky.

 

Podávání: Tresiba se v vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje injekčně podkožně (břicho, stehno, hýždě). Dávkování je dáno v tzv. jednotkách a konkrétní podávaná dávka je vždy přísně individuální.

 

Nevýhody: Hlavním nežádoucím účinkem inzulinů je příliš silný pokles krevního cukru, tj. hypoglykémie. Obvykle je důvodem nedostatečný přísun potravy, alkoholový exces, nebo nadměrná fyzická aktivita. Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a velice zákeřná je při užití dlouze a velmi dlouze působícího inzulinu, nebo při kombinaci inzulinu s perorálními antidiabetiky. V takových případech se totiž může opakovat i po zdánlivém zlepšení stavu. Dodejme nicméně, že u inzulinu Tresiba je stran hypoglykémie udávána vysoká bezpečnost. Kromě toho se může na podávaný inzulin vytvořit alergická reakce a při dlouhodobé podkožní aplikaci může dojít k poškození tukové vrstvy v místech vpichů (inzulinová lipodystrofie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů