Transmetil je lék, který patří mezi hepatoprotektiva, což by šlo do češtiny přeložit jako „léky na ochranu jaterní tkáně“. Účinnou složkou preparátu je sloučenina S-adenosylmethionin.

 

Princip: Transmetil doplňuje zásoby S-adenosylmethioninu, což je sloučenina nutná pro metabolizmus jaterních buněk. Lék tak usnadňuje průběh enzymových reakcí v jaterní tkáni, odbourávání škodlivých sloučenin a tvorbu žluči.

 

 

Využití: Lék se předepisuje u řady jaterních onemocnění, například u ztučnění jater, při infekční mononukleóze, u poškození jater vlivem alkoholizmu a obecně k prevenci cirhózy bez ohledu na příčinu jejího vzniku. Podává se i v akutních stavech jako je například poškození jaterní tkáně paracetamolem (sloučenina obsažení v lécích jako Paralen, Paramax, Panadol aj.).

 

 

Podávání: Záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, většinou se užívá 3x denně jedna tableta Transmetilu. Pro akutní stavy je vyhrazena i injekční forma k nitrožilní aplikaci. Kromě užívání léku je nutné dodržovat dietu a vyhýbat se alkoholu.

 

 

Nevýhody: Lék nemívá výrazné vedlejší účinky, někdy se objeví nevýznamné trávicí obtíže, jako je například průjem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů