Toviaz je preparát, který patří do skupiny tzv. anticholinergik a obsahuje účinnou látku fesoterodin.

 

Princip: Fesoterodin tlumí účinek sloučeniny acetylcholinu na některé buněčné receptory, zejména na svalovinu močového měchýře. Toto tlumení snižuje četnost a sílu kontrakcí močového měchýře a pomáhá udržet moč. Odborně tento efekt označujeme jako spazmolytický.

 

Využití: Toviaz využíváme tam, kde chceme vyvolat zklidnění močového měchýře. Typickou indikací je urgentní močová inkontinence vyvolaná hyperaktivním močovým měchýřem. Urgentní močová inkontinence znamená opakované úniky moči, které jsou předcházeny pocitem silného nucení na močení.

 

Podávání: Toviaz se vyrábí v podobě kapslí o síle 4 a 8 miligramů. U dospělého člověka se většinou v úvodu léčby podává jedna tableta o síle 4 miligramy denně a tato dávka se postupně navyšuje dle efektu. Lék smí být užíván pouze v indikaci a dávce určené předepisujícím lékařem.

 

Nevýhody: Toviaz má celkově anticholinergní účinky, což znamená, že může způsobit ospalost, sucho v ústech a trávicí obtíže (zácpa, nechutenství, bolesti břicha). Méně často byly popisovány i otoky tkání, bušení srdce, nervozita a motání hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů