Tolnax je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je docetaxel.

 

Princip: Docetaxel patří mezi cytostatika ze skupiny taxanů. Ovlivňuje a narušuje přestavbu mikrotubulů, což jsou drobné organely v buňkách, které se za normálních okolností neustále dynamicky přestavují, a které mají důležitou funkci při dělení buněk. Důsledkem je narušení buněčného dělení, což má největší vliv na rychle se množící nádorové buňky.

 

Využití: Tolnax se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako je například rakovina žaludku, rakovina prsu, rakovina plic a rakovina prostaty. Lék se velmi často podává jako součást chemoterapeutických cyklů v kombinaci s dalšími preparáty.

 

Podávání: Tolnax se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání jako pomalá infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Tolnax může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, poškození nervů (vznik polyneuropatie), otoky tkání, bolesti svalů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů