Toctino je méně známý lék, který se používá v dermatologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina alitretinoin.

 

Princip: Alitretinoin je formou vitaminu A. Účinkuje na pokožku, ovlivňuje její rohovatění a dokonce může působit protizánětlivě.

 

Využití: Toctino se používá u některých forem těžkých chronických ekzémů, na které neúčinkuje léčba kortikosteroidy v mastech.

 

Podávání: Toctino se vyrábí v podobě tobolek o síle 10 a 30 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 30 miligramů 1x denně. Lék v žádném případě nesmí být užíván bez doporučení lékaře, většinou jde o zkušeného dermatologa.

 

Nevýhody: Preparát Toctino nesmí být podán těhotným ženám, protože je teratogenní (může nevratně poškodit plod v děloze). Pokud preparát užívá plodná žena, nesmí během léčby (a v období po ukončení léčby) otěhotnět. Detaily vždy sdělí předepisující kožní lékař. Z podobných důvodů nesmí uživatel preparátu (bez ohledu na pohlaví) darovat během užívání léku krev. Toctino může mít kromě toho celou řadu nežádoucích účinků, jako je suchá kůže, svědění kůže, vysychání očí, zvýšení koncentrace tuků v krvi, bolesti hlavy, krvácení z nosu, zhoršení funkce ledvin a zvýšení jaterních testů. Popisovány byly i změny v krevním obraze, vznik alergických reakcí na preparát a nejrůznější změny chování a emocionální nestabilita se sklony k úzkostným stavům, nebo k agresivitě. Uživatelé léku by neměli zároveň užívat preparáty obsahující vitamin A, protože může snadno dojít k předávkování.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů