Tixteller je speciální polosyntetické antibiotikum, jehož účinnou látkou je sloučenina rifaximin.

 

Princip: Rifaximin má poměrně složitý mechanizmus účinku, zjednodušeně řečeno v bakteriálních buňkách narušuje správnou funkci nukleových kyselin a vznik bakteriálních bílkovin, čímž bakteriím ubližuje. Velice důležitou vlastností rifaximinu je to, že se prakticky nevstřebává z trávicího traktu.

 

Využití: Tixteller se většinou předepisuje u infekčních průjmů k likvidaci špatných bakterií, které napadly střevní sliznici. Zcela speciální indikací k podání preparátu je jaterní encefalopatie. To je porucha mozkových funkcí, která je způsobena toxickými zplodinami u nemocných s nemocnými játry. Selhávající játra nejsou schopna toxické zplodiny z organizmu odstraňovat a tak dochází k poškozování mozku. Vzhledem k tomu, že řada takových toxických sloučenin je vyráběna bakteriemi střevního mikrobiomu, podáváme Tixteller k jejich vyhubení.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, běžná dávka u dospělých jsou 2 tablety o síle 550 miligramů denně.

 

Nevýhody: Obecný text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Tixteller nejčastěji způsobuje trávicí obtíže, jako jsou nevolnost, plynatost a nechutenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů