Thyrozol [Tirozol] je lék používaný při onemocněních štítné žlázy, účinnou složkou preparátu je sloučenina thiamazol [tiamazol].

 

Princip: Thiamazol zjednodušeně řečeno blokuje ukládání jódu ve štítné žláze a tím i tvorbu hormonů štítné žlázy, čímž snižuje jejich koncentraci v krvi.

 

Využití: Hlavní využití má Thyrozol při zvýšené funkci štítné žlázy (např. Graves-Basedowova choroba a nádory štítné žlázy spojené s nadprodukcí hormonů).

 

Podávání: Závisí na rozhodnutí předepisujícího lékaře (obvykle endokrinologa), obvykle se začíná u dospělých s dávkou do 30 miligramů, která se následně dále upravuje. Léčenému člověku se pravidelně kontrolují hormony štítné žlázy z krevních náběrů a podle výsledků se dávka léku mění.

 

Nevýhody: Někdy se mohou vyskytnout poruchy krvetvorby s poklesem počtu některých krevních buněk, jako jsou bílé krvinky, krevní destičky apod. Většinou se nejedná o závažný pokles, přesto je však doporučeníhodné po nasazení Thyrozolu za čas zkontrolovat krevní obraz nemocného. Nadměrné pravidelně užívané dávky Thyrozolu mohou po čase vyvolat vznik strumy a snížení funkce štítné žlázy se všemi jejími projevy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů