Terbinafin je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina terbinafin.

 

Princip: Terbinafin blokuje syntézu ergosterolu, který je důležitou součástí povrchové membrány buněk plísní. To vede k narušení funkce povrchové membrány, což působí poruchu množení plísní a ve vyšších koncentracích je terfinabin přímo zabíjí. Terbinafin je známý velmi dobrým průnikem do kůže, vlasů a nehtů.

 

Využití: Terbinafin se využívá zejména v léčbě kožních plísňových infekcí a v terapii nehtových plísní. Kožní infekce vznikají typicky v kožních záhybech a místech s vlhkou zapářkou a projevují se bolestí, zarudnutím a svěděním kůže.

 

Podávání: Terbinafin se vyrábí v podobě tablet o síle 250 miligramů a smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře. Běžná dávka u dospělého člověka je obvykle jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Terbinafin relativně často působí různé nezávažné trávicí obtíže, jako jsou nechutenství, nevolnost a zvracení. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, které mají nejčastěji podobu svědivé vyrážky. U některých lidí je při podávání léků obsahujících terbinafin popisováno vymizení chuti jakožto smyslu, ale stav se po vysazení léků poměrně rychle zase upraví. Velice vzácně se může objevit negativní vliv léku na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů