Tensiomin [Tenziomin] je lék ze skupiny ACE-Inhibitorů, což jsou oblíbené léky na tlak. Účinnou složkou preparátu je sloučenina kaptopril.

 

Princip: Kaptopril blokuje angiotenzin konvertující enzym (ACE), tím blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II a to má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho má tato sloučenina blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin.

 

Využití: Tensiomin podáváme na vysoký krevní tlak, přesto jej však v medikaci mnoha pacientů nenacházíme. Je to z toho důvodu, že Tensiomin začne rychle účinkovat, ale má krátký poločas účinku a musel by se podávat vícekrát denně. Tyto vlastnosti z něj však zároveň činí výborný lék na rychlé snížení velmi vysokého tlaku a právě v této situaci se preparát nejčastěji podává.

 

Podávání: Záleží na ošetřujícím lékaři. V akutním stavu se podává tabletka o síle 12.5-25 miligramů, většinou se rozkouše a nechá rozpustit v dutině ústní. Pokud bychom chtěli Tensiomin podávat v rámci dlouhodobé kontroly vysokého tlaku, doporučuje se 3x denně 1 tableta s maximální celkovou dávkou 150 miligramů za den – u pacientů léčených s tlakem jsem nicméně každodenně podávaný Tensiomin nikdy neviděl.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii.Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů