Tenoretic [tenoretyk] je kombinovaný preparát, který se řadí do skupiny léků na vysoký tlak, jeho účinnými složkami jsou sloučeniny atenolol a chlortalidon.

 

Princip: Atenolol patří mezi beta-blokátory a v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Atenolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, což zjednodušeně řečeno znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci. Chlortalidon patří mezi diuretika, což jsou léky zvyšující výdej tekutin v ledvinách.

 

Využití: Tenoretic se používá zejména v léčbě vysokého krevního tlaku, který není dostatečně kompenzován. Beta-blokátor obsažený v přípravku může být indikován i u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční včetně anginy pectoris a stavů po infarktech, dále pak kardiomyopatie) včetně srdečního selhávání. Dříve byly beta-blokátory u selhání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku poruch rytmu. Diuretikum má pomocný efekt, zvyšuje výdej moči, snižuje objemové přetížení srdce a zesiluje účinek léku na pokles krevního tlaku.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Tenoretic se vyrábí v podobě tablet, které obsahují 100 miligramů atenololu a 25 miligramů chlortalidonu. Běžná dávka u dospělého člověka je polovina tablety denně a při nedostatečném efektu se někdy zvyšuje na jednu tabletu denně.

 

Nevýhody: Většina nežádoucích účinků Tenoreticu souvisí s atenololem. Ten může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami, jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů