Tenoloc [Tenolok] je lék, který se řadí do skupiny beta-blokátorů. Tyto léky patří mezi základní léky na vysoký tlak, onemocnění srdce a poruch srdečního rytmu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina celiprolol.

 

Princip: Celiprolol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Celiprolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, to zjednodušeně řečeno znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci a snižují se některé nežádoucí účinky preparátu na jiné orgány.

 

Využití: Tenoloc můžeme podávat při zvýšeném krevním tlaku a v malých dávkách u nemocí srdce, jako jsou ischemická choroba srdeční (včetně anginy pectoris a stavů po infarktech), kardiomyopatie a stavy se srdečním selháváním. Dříve byly beta-blokátory u selhání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku vážných poruch rytmu. Preparát lze předepsat i u bušení srdce a zjištěných poruch rytmu, při kterých bije srdce příliš rychle (například rychlá fibrilace síní, rychlý pulz u zvýšené funkce štítné žlázy a mnohé další) – lék buď nastolí normální rytmus nebo alespoň poruchu rytmu zpomalí.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře a na důvodu, proč je lék užíván. Tenoloc se většinou podává 1x denně v dávce 200 až 400 miligramů. Zejména u srdečního selhávání je vhodné začít podávání menší dávkou a tu postupně navyšovat.

 

Nevýhody: Tenoloc může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami, jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů