Tasmar je lék, který patří mezi méně často používaná antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina tolkapon (tolcapon).

 

Princip: Tolkapon v organizmu působí na COMT enzym (katechol-O-metyltransferáza), který přeměňuje levodopu (sloučenina přítomná v řadě běžně užívaných antiparkinsonik) na neúčinné sloučeniny. Díky tomu se zlepší dostupnost levodopy a tím i její účinek.

 

Využití: Tasmar je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát zlepšuje pohyblivost a tlumí parkinsonský třes, nicméně vzhledem k možným nežádoucím účinkům nebývá lékem první volby a podává se v kombinaci s klasickými antiparkinsoniky (levodopa), pokud nemají dostatečný efekt.

 

Podávání: Tasmar smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 100-200 miligramů. U dospělého člověka se většinou začíná dávkou 100 miligramů podávanou třikrát denně a tato dávka se velmi pomalu navyšuje.

 

Nevýhody: Tasmar může mít nežádoucí účinky na jaterní tkáň a může ji vážně poškodit. Z toho důvodu musí být při užívání kontrolovány jaterní testy a lék by neměl být podáván lidem s vážnějšími chorobami jater. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí pocitem sucha v ústech, únava, ospalost, trávicí obtíže (nechutenství, průjmy, pálení žáhy, zvracení) a objevit se mohou mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů