Tandemact [tandemakt] patří mezi kombinované léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny glimepirid a pioglitazon.

 

Princip: Glimepirid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny. Má komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky. Kromě toho zlepšuje citlivost tkání na inzulin a tím zlepšuje jeho efekt na snížení krevního cukru. Pioglitazon je zajímavá sloučenina řadící se mezi tzv. thiazolidindiony. Účinek pioglitazonu je zaměřen především na zvýšení citlivosti tkání na inzulin.

 

Využití: Tandemact se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Obvykle je podáván samotný, může však být použit v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být Tandemact užíván. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 30/2 až 45/4 miligramy (tj. 30-45 miligramů pioglitazonu a k tomu 2-4 miligramy glimepiridu) a obvykle se podává 1 tableta denně. Léčbu je vhodné zahájit nižší dávkou a tu postupně navyšovat dle efektu.

 

Nevýhody: Tandemact může způsobit hypoglykémii. Při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy je riziko hypoglykémie ještě vyšší, zejména u starších pacientů. Z dalších vedlejších účinků byly nejčastěji pozorovány trávicí obtíže (nevolnost, zvracení) a zvýšení jaterních testů. Pioglitazon přítomný v preparátu může zvýšit hromadění tekutin v organizmu, proto mohou vzniknout otoky a u pacientů s nemocným srdcem se mohou prohloubit příznaky srdečního selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů