Syntophyllin [sintofilin] je lék, který se využívá ve zdravotnických zařízeních u pacientů s dýchacími obtížemi. Účinnou složkou léku je sloučenina aminofylin.

 

Princip: Aminofylin je molekulový komplex teofylinu a etylendiaminu. Sloučenina pomáhá stimulovat dechové centrum v mozku, rozšiřuje průdušky a účinkuje tak proti pocitům dušnosti.

 

Využití: Syntophyllin podáváme lidem s pocity dušnosti, typicky je aplikován pacientům se zhoršeným astmatem a CHOPN, lidem s těžšími bronchitidami a se zápaly plic. Jako doplňkovou terapii můžeme samozřejmě Syntophyllin podávat i u jiných příčin dušnosti, např. při srdečním selhání.

 

Podávání: Syntophyllin se vyrábí jako roztok, který je určen k nitrožilnímu podání ve formě pomalé injekce, nebo jako infuze. Jedna ampule (10 ml) obsahuje 240 miligramů účinné látky a běžná dávka pro dospělého člověka je cca ½-1 ampule 2-3x denně. Aplikace léku bez doporučení lékaře je přísně zakázána.

 

Nevýhody: Syntophyllin může způsobit trávicí obtíže, bolesti hlavy, bušení srdce, změny krevního tlaku a různé alergické reakce. Při předávkování se mohou objevit vážnější poruchy srdečního rytmu, prudký pokles krevního tlaku a eventuálně i zhroucení krevního oběhu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů