Suxamethonium Chlorid VUAB je preparát, který bývá využívaný zejména v anesteziologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina suxamethonium (přesněji suxamethonium-chlorid).

 

Princip: Suxamethonium blokuje nervosvalový přenos (účinkuje na nikotinové receptory na nervosvalové ploténce) a díky tomu výrazně snižuje napětí kosterní svaloviny, což označujeme jako myorelaxační účinek. Látka má velmi rychlý nástup a velice krátkodobý účinek (cca 5 minut).

 

Využití: Suxamethonium Chlorid VUAB lze využít k navození svalové relaxace v rámci celkové anestezie (uspání) před operačním zákrokem. Díky sníženému odporu svalů se výrazně usnadní provedení intubace.

 

Podávání: Suxamethonium Chlorid VUAB se vyrábí jako prášek sloužící k vytvoření vodného roztoku, který je určený k  nitrožilnímu podání. Dávka je přísně individuální a lék smí používat pouze zkušený lékař, obvykle jde o anesteziologa.

 

Nevýhody: Suxamethonium Chlorid VUAB může způsobit zúžení průdušek, přechodné snížení krevního tlaku, zvýšení krevní hladiny draslíku, pooperační nevolnost a bolesti svalů a alergické reakce. Vzácnou, ale velmi závažnou komplikací je tzv. maligní hypertermie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů