Sumamed patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je sloučenina azitromycin.

 

Princip: Azitromycin blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin, tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.

 

Využití: Sumamed má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže, záněty středního ucha apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho poměrně dobře působí na mikroorganizmy, jako jsou Legionely, chlamydie a mykoplazmata, které mohou způsobovat různé infekce včetně zápalů plic. Sumamed lze použít i u prvního stádia Lymské boreliózy, při infekci Helicobacterem Pylori a u některých sexuálně přenosných nemocí (např. kapavka).

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Sumamed v tabletové formě se u většiny běžných infekcí užívá v dávce jedné tablety o síle 500 miligramů, která se podává po tři dny (Označuje se proto jako tzv. třídenní antibiotikum). U Lymské boreliózy a těžších infekcí se podává i vyšší dávka a po delší dobu. Mimo tablet existuje Sumamed i jako sirup a infuzní roztok k nitrožilnímu podání.

 

Nevýhody: Sepsal jsem obecný text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících azitromycin se objevují hlavně trávicí obtíže, alergické reakce a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů