Sulfasalazin je již relativně dlouho užívaný lék s protizánětlivými účinky. Hlavní využití má v léčbě některých autoimunitních nemocí. Dříve to byla zejména revmatoidní artritida, nyní se používá i v léčbě střevních imunitních zánětů, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.

 

Princip: Sulfasalazin je derivátem kyseliny acetylsalicylové, která se nachází například v Aspirinu. Sulfasalazin se relativně špatně vstřebává trávicím traktem, a proto účinkuje hlavně ve střevech. Sulfasalazin se v těle rozpadá na více látek, z nichž sloučenina mesalazin má požadovaný léčebný efekt*. Působí protizánětlivě a účinkuje proti oxidačnímu stresu. Na rozdíl od například kortikoidů netlumí sulfasalazin imunitní systém nemocného.

* Kromě mesalazinu ovšem ze sulfasalazinu vzniká i sloučenina sulfapyridin, která způsobuje vedlejší účinky. Z toho důvodu se dnes stále více preferují léky, které jsou pouze samotným mesalazinem (např. Pentasa, Asacol). Jsou sice dražší, ale mají méně nežádoucích účinků.

 

Podávání: Soustředím se zejména na léčbu střevních zánětů dospělých. Obvykle se podává ve formě 500 miligramových tablet, u akutního vzplanutí zánětu až v dávce 2-4 tablet 4x denně, u udržení nemoci v klidu (v remisi) pak většinou postačuje 1 tableta 3-4x denně. Zápis tedy může vypadat například takto:

  • Akutní vzplanutí choroby: Sulfasalazin 500mg tbl 2-2-2-2
  • Udržení choroby v remisi: Sulfasalazin 500mg tbl 1-1-1

 

Nežádoucí účinky: Sulfasalazin relativně často způsobí nedostatek vitaminu B9 (kyselina listová) a to může vést k chudokrevnosti. Z toho důvodu by se tento vitamin měl při užívání sulfasalazinu brát také. Někdy může vlivem podávání preparátu poklesnout množství krevních destiček, nebo dojít ke vzniku alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů