Striverdi Respimat je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina olodaterol.

 

Princip: Olodaterol dlouhodobě působí (přes tzv. beta-receptory na buňkách) na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří.

 

Využití: Striverdi Respimat má největší využití u plicních chorob, jako je chronický zánět průdušek a CHOPN. Vzhledem k dlouhodobému účinku se hodí ke každodennímu užívání k prevenci záchvatů dušnosti. K nárazovému zaléčení obtíží se hodí spíše jiné (rychle a krátce) působící léky.

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Striverdi Respimat se vyrábí v podobě roztoku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 vdechy 1x denně.

 

Nevýhody: Při užívání preparátu Striverdi Respimat se mohou objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je nervozita, neklid, sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů