Spiropent je lék předepisovaný zejména plicními lékaři,který  patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina klenbuterol (přesněji klebuterol-hydrochlorid).

 

Princip: Klenbuterol působí (přes tzv. beta-receptory na buňkách) na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří.

 

 

Využití: Spiropent má největší využití u plicních chorob jako je chronický zánět průdušek, CHOPN a astma. Lék se hodí zejména k dlouhodobé udržovací léčbě a prevenci náhlého zhoršení nemoci. Při již vzniklém akutním zhoršení se dává přednost jiným preparátům.

 

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být Spiropent užíván. Spiropent se vyrábí v podobě tablet o síle 0,02 miligramy a běžná dávka pro dospělého člověka jsou dvě tablety denně. Kromě tablet existuje lék i v podobě sirupu.

 

 

Nevýhody: Při užívání Spiropentu se mohou objevit různé méně závažné nežádoucí účinky jako je nervozita, neklid, sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů