Spasmopan je kombinovaný preparát podávaný zejména při nepříjemných křečovitých bolestech. Účinnými látkami přípravku jsou sloučeniny paracetamol, kodein, pitofenon a fenpiverin.
 
Princip: Paracetamol je zajímavá látka, která blokuje v organizmu enzym zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je důležitá pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšení tělesné teploty. Paracetamol má velmi podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Kodein je alkaloid opia, v organizmu se přeměňuje na další sloučeniny, které mají vliv na snížení bolestivosti a utlumení mozkového centra pro kašel. Pitofenon a fenpiverin uvolňují hladkou svalovinu (patří mezi spasmolytika).
 
 
Využití: Spasmopan je přípravek určený k léčbě bolestivých stavů, které jsou způsobeny stahy hladké svaloviny. Příkladem jsou kolikové bolesti (ledvinová kolika, žlučníková kolika), křeče trávicího traktu a další.
 
 
Podávání: Spasmopan se vyrábí v podobě čípků a běžnou dávkou je 1 čípek aplikovaný do konečníku při obtížích s maximem 2-4 čípků denně. Užívání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.
 
 
Nevýhody: Spasmopan může způsobit řadu vedlejších účinků, ty však většinou bývají nezávažné. Popisován byly bolesti hlavy, trávicí obtíže, celkový útlum a ospalost, pocity sucha v ústech a alergické reakce. Je nutno mít na paměti, že otrava větší dávkou paracetamolu může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by lidé neměli kombinovat léky obsahující paracetamol s alkoholem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů