Spasmomen je lék, který poměrně často předepisují gastroenterologové lidem s trávicími obtížemi. Účinnou složkou preparátu je sloučenina otilonium bromid.

 

Princip: Otilonium bromid působí jako spazmolytikum, což znamená, že uvolňuje stahy hladké svaloviny. Poměrně velký efekt má otilonium bromid na hladkou svalovinu ve stěně trávicí trubice.

 

Využití: Spasmomen má hlavní využití v léčbě některých funkčních trávicích obtíží, tj. potíží s trávením, které nejsou vyvolány organickými chorobami, a u kterých běžné diagnostické metody nic nenajdou. Typickým příkladem je dráždivý tračník a jeho možné projevy (bolesti břicha, křeče v břiše, plynatost a průjmy).

 

Podávání: Spasmomen je vyráběn v podobě tablet o síle 40 miligramů. O indikaci a přesném dávkování musí rozhodnout lékař, bez jeho vědomí by neměl lék být vůbec užíván. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2-3 tablety denně (tzn. jedna tableta užitá asi 20 minut před větším jídlem).

 

Nevýhody: Spasmomen může ovlivnit centrální nervový systém, což se projeví celkovou únavou, ospalostí, bolestmi hlavy a snížením pozornosti. Nadměrné uvolnění svaloviny trávicího traktu může zpomalit průchod tráveniny a vyvolat nechutenství, nevolnost a zácpu. Relativně vzácně byly po užití léku popisovány i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů