Spasmed je preparát, který patří do skupiny tzv. anticholinergik a obsahuje účinnou látku trospium chlorid.

 

Princip: Trospium chlorid tlumí účinek sloučeniny acetylcholinu na některé buněčné receptory, zejména na svalovinu močového měchýře. Toto tlumení snižuje četnost a sílu kontrakcí močového měchýře a pomáhá udržet moč. Odborně tento efekt označujeme jako spazmolytický. Výhodou trospium chloridu oproti ostatním podobným preparátům je fakt, že neproniká do mozku, což snižuje nežádoucí účinky na centrální nervový systém.

 

Využití: Spasmed využíváme tam, kde chceme vyvolat zklidnění močového měchýře. Typickou indikací je urgentní močová inkontinence vyvolaná hyperaktivním močovým měchýřem. Urgentní močová inkontinence znamená opakované úniky moči, které jsou předcházeny pocitem silného nucení na močení.

 

Podávání: Spasmed se vyrábí v podobě tablet o síle 15 a 30 miligramů. U dospělého člověka se většinou podávají tři tablety denně tak, aby maximální dávka byla 45 miligramů. Lék smí být užíván pouze v dávce určené předepisujícím lékařem.

 

Nevýhody: Lék má celkově anticholinergní účinky, což znamená, že může způsobit ospalost, sucho v ústech, poruchu odtoku moči a trávicí obtíže (zácpa, nechutenství, bolesti břicha). Méně často byly popisovány i otoky tkání a bušení srdce. Přípravek by neměli užívat nemocní s glaukomem a myasthenia gravis, u nichž může dojít ke zhoršení příznaků jejich choroby.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů