Solu-Medrol je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina metylprednisolon.

 

Princip: Metylprednisolon je látka, která tlumí imunitní systém na více úrovních a působí protizánětlivě. Metylprednisolon brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů.

 

Využití: Solu-Medrol se může použít v situacích, kdy chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickými indikacemi jsou zhoršení zánětlivých onemocnění dýchacích cest (astma, CHOPN), alergické reakce a autoimunitní nemoci. Již vzhledem k faktu, že preparát se vyrábí pouze v injekční formě, je jasné, že slouží spíše akutním situacím.

 

Podávání: Solu-Medrol existuje ve formě injekčního roztoku o koncentraci 40 a 62.5 miligramů na mililitr. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování jeho dávky, případně nahrazení jiným slabším kortikoidem v tabletové formě. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí lékaře!

 

Nevýhody: Solu-Medrol má při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů