Skudexa je zajímavý kombinovaný preparát užívaný v léčbě bolesti, který obsahuje jako účinnou složku sloučeniny dexketoprofen a tramadol.


 
Princip: Dexketoprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky a díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest. Tramadol patří mezi slabé opiáty a vykazuje uspokojivý efekt v utlumení bolesti.
 
 
Využití: Skudexa se užívá zejména v terapii akutní bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (akutní záchvaty dny, záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.

 
Podávání: Skudexa se vyrábí  podobě granulí v sáčku o síle 75/25 miligramů (75 miligramů tramadolu a 25 mg dexketoprofenu). Běžná dávka pro dospělého člověka je obsah 1 sáčku podávaný 3x denně a to maximálně po dobu 5 dnů. Lék by rozhodně neměl být užíván bez doporučení předepisujícího lékaře.


Nevýhody: Skudexa může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání by bylo o něco vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu v důsledku přítomnosti dexketoprofenu. Popisovány byly i bolesti hlavy, motání hlavy, únava a ospalost, za což bývá zodpovědný spíše tramadol. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů