Sivextro patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny oxazolidinonů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina tedizolid (přesněji tedizolid-fosfát).

 

Princip: Tedizolid se v bakteriálních buňkách váže na ribosomy a tím narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Sloučenina zabíjí celou řadu bakterií, jako jsou například stafylokoky, streptokoky a enterokoky.

 

Využití: Sivextro se běžně nepoužívá a obvykle je indikován lidem s těžkými hnisavými infekcemi kůže, pokud jsou způsobeny bakteriemi citlivými na dané antibiotikum.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován. Sivextro existuje ve formě prášku v lahvičce (o síle 200 mg) k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě nitrožilní infuze. Celková denní dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů 1x denně podávaných 6-7 dnů.

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Preparát Sivextro je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávící obtíže nebo méně závažné alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů