Sivextro patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny oxazolidinonů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina tedizolid (přesněji tedizolid-fosfát).

Princip: Tedizolid se v bakteriálních buňkách váže na ribosomy a tím narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Sloučenina zabíjí celou řadu bakterií, jako jsou například stafylokoky, streptokoky a enterokoky.


Využití: Sivextro se běžně nepoužívá a obvykle je indikován lidem s těžkými hnisavými infekcemi kůže, pokud jsou způsobeny bakteriemi citlivými na dané antibiotikum.


Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován. Sivextro existuje ve formě prášku v lahvičce (o síle 200 mg) k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě nitrožilní infuze. Celková denní dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů 1x denně podávaných 6-7 dnů.
 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Preparát Sivextro je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávící obtíže nebo méně závažné alergické reakce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů