Sheehanův syndrom [šíhenův] je relativně vzácná porucha, která vzniká v důsledku poškození podvěsku mozkového (hypofýzy). Hypofýza se nachází na spodině mozku a je uložena v kostním žlábku spodiny lebeční známém jako turecké sedlo. Hypofýza má velký význam, protože se v ní tvoří a skladují regulační hormony ovlivňující pohlavní soustavu, nadledviny, štítnou žlázu a další tkáně.
 

Hypofyza - schema

Schéma - boční řez mozkem s hypofýzou

 

Příčiny
Při Sheehanově syndromu dochází k poškození podvěsku mozkového u žen v porodním a časném poporodním období. Příčinou je pokles krevního tlaku při krevních ztrátách a hormonálních změnách, což vyvolá krátkodobé nedokrvení hypofýzy a odumření části této tkáně (nebo celé hypofýzy). Sheehanův syndrom tedy můžeme považovat za porodní komplikaci, naštěstí je poměrně vzácná.
 
 
Projevy
Důsledky Sheehanova syndromu jsou poměrně komplexní, což podtrhuje velký význam hypofýzy pro celý organizmus. Velmi dobře viditelný je pokles koncentrace pohlavních hormonů s poruchami tvorby mléka (a tím i kojení), poruchami menstruace a s návaly ne nepodobnými přechodu. Dále se objevují příznaky snížené funkce štítné žlázy a zhoršené funkce nadledvin, která může mít podobu smrtelně nebezpečné Addisonovy nemoci (únava, sklon k dehydrataci, sklon k hypoglykémiím).
 
 
Diagnostika
Diagnostika závisí na klinických příznacích, které se objeví u ženy po náročnějším porodu. Pokles koncentrace řady hormonů lze zjistit z krevních náběrů, pokročilejší vyšetření následně provádějí endokrinologové.
 
 
Léčba
Základem terapie je substituční léčba, kdy tělu dodáváme chybějící hormony v podobě léků. Léčba musí být pravidelná a doživotní, nicméně zabrání vzniku projevů nedostatku hormonů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů