Salazopyrin EN je již relativně dlouho užívaný lék s protizánětlivými účinky. Účinnou látkou je sloučenina sulfasalazin.
Princip: Sulfasalazin je derivátem kyseliny acetylsalicylové, která se nachází například v Aspirinu. Sulfasalazin se relativně špatně vstřebává trávicím traktem a proto účinkuje hlavně ve střevech. Sulfasalazin se v těle rozpadá na více látek, z nichž sloučenina mesalazin má požadovaný léčebný efekt*. Působí protizánětlivě a účinkuje proti oxidačnímu stresu. Na rozdíl od například kortikoidů netlumí sulfasalazin imunitní systém nemocného.
* Kromě mesalazinu ovšem ze sulfasalazinu vzniká i sloučenina sulfapyridin, která způsobuje vedlejší účinky. Z toho důvodu se dnes stále více preferují léky, které jsou pouze samotným mesalazinem (např. Pentasa, Asacol). Jsou sice dražší, ale mají méně nežádoucích účinků.
Využití: Hlavní využití má Salazopyrin EN v léčbě některých autoimunitních nemocí. Dříve to byla zejména revmatoidní artritida, nyní se používá i v léčbě střevních imunitních zánětů, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.
Podávání: Salazopyrin EN se vyrábí v podobě tablet o síle 500 miligramů a nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Obvykle se podává v dávce 2-4 tablet 4x denně, u udržení nemoci v klidu (v remisi) pak většinou postačuje 1 tableta 3-4x denně.
Nežádoucí účinky: Salazopyrin EN relativně často způsobí nedostatek vitaminu B9 (kyselina listová) a to může vést k chudokrevnosti. Z toho důvodu by se tento vitamin měl při užívání sulfasalazinu brát také. Někdy může vlivem podávání preparátu poklesnout množství krevních destiček, nebo dojít ke vzniku alergické reakce.