Rupatadin je moderní lék řadící se do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je stejnojmenná sloučenina rupatadin.

Princip: Rupatadin je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.
 
 
Využití: Rupatadin se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako je alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. U silných reakcí jako je například začínající anafylaktický šok není sice preparát účinný, ale pokud není nic jiného po ruce, je určitě lepší než nic.
 
 
Podávání: Rupatadin se vyrábí ve formě tablet o síle 10 miligramů a při alergické reakci se většinou užívá jedna tableta denně. Pokud je Rupatadin užit preventivně, je to ideálně ráno a nalačno.
 
 
Nevýhody: Rupatadin má méně nežádoucích účinků než ostatní antihistaminika, která mohou nepříznivě ovlivnit pozornost a působit celkový útlum, bolesti hlavy a ospalost. Rupatadin může tento efekt mít také, ale riziko je menší. Kromě toho bylo po požití preparátu někdy pozorováno sucho v ústech a trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů