Rozštěp patra je jednou z nejčastějších rozštěpových vad obličeje. Může se vyskytovat samostatně nebo může být v kombinaci s rozštěpem rtu.

 

Příčiny

Porucha se vyskytuje asi u jednoho dětí z tisíce. Vada vzniká v důsledku narušení vývoje tkání obličeje při formování hlavy lidského zárodku, ke kterému dochází v prvním trimestru těhotenství. Za normálních okolností obličej vzniká srůstem několika tkáňových výběžků a pokud v některé místě ke srůstu nedojde, vzniká rozštěp.

 

Z rizikových faktorů má při vzniku rozštěpu význam genetika a rozštěpové vady jsou častými projevy některých čistě geneticky podmíněných stavů (např. Treacher Collinsův syndrom) a riziko výskytu rozštěpu patra je vyšší při jeho předchozím výskytu v blízkém příbuzenstvu. Kromě genetiky na plod působí i vlivy zevního prostředí, předpokládá se vyšší riziko rozštěpu patra u dětí žen, které v těhotenství kouří nebo pijí ve větší míře alkohol. Je pravděpodobné, že riziko vzniku rozštěpu patra zvyšuje nedostatek kyseliny listové, který je zodpovědný za vznik rozštěpů páteře.

 

 

Projevy

Vada může postihnout tvrdé nebo měkké patro nebo oboje. Důsledkem je propojení dutiny ústní a nosní různého rozsahu, rozštěp může zasahovat až na ret a pak vypadá jako hluboká rýha spojující nosní dírku se rtem. Kromě kosmetického defektu narušuje anatomická vada tvorbu řeči a postižený má problém s huhňáním a správnou výslovností. Při vydechování vzduchu může vzduch proudit ven nejen ústy, ale i nosem.

Rozstep patra - schema

 

Diagnostika

Rozštěpové vady lze většinou rozpoznat při vyšetřeních ještě u plodu v děloze, potvrzení a zhodnocení závažnosti je možné již při fyzikálním vyšetření krátce po porodu.

 

 

Léčba

Základem terapie je v tomto případě chirurgie, která má za úkol uzavřít rozštěp se zajištěním co nejlepšího kosmetického a funkčního efektu. Rozsah a počet operací záleží na individuální tíži rozštěpu.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů