Rozštěp patra je jednou z nejčastějších rozštěpových vad obličeje. Může se vyskytovat samostatně nebo může být v kombinaci s rozštěpem rtu.

 

Příčiny

Porucha se vyskytuje asi u jednoho dětí z tisíce. Vada vzniká v důsledku narušení vývoje tkání obličeje při formování hlavy lidského zárodku, ke kterému dochází v prvním trimestru těhotenství. Za normálních okolností obličej vzniká srůstem několika tkáňových výběžků a pokud v některé místě ke srůstu nedojde, vzniká rozštěp.

Z rizikových faktorů má při vzniku rozštěpu význam genetika a rozštěpové vady jsou častými projevy některých čistě geneticky podmíněných stavů (např. Treacher Collinsův syndrom) a riziko výskytu rozštěpu patra je vyšší při jeho předchozím výskytu v blízkém příbuzenstvu. Kromě genetiky na plod působí i vlivy zevního prostředí, předpokládá se vyšší riziko rozštěpu patra u dětí žen, které v těhotenství kouří nebo pijí ve větší míře alkohol. Je pravděpodobné, že riziko vzniku rozštěpu patra zvyšuje nedostatek kyseliny listové, který je zodpovědný i za vznik rozštěpů páteře.

 

Projevy

Vada může postihnout tvrdé nebo měkké patro nebo oboje. Důsledkem je propojení dutiny ústní a nosní různého rozsahu, rozštěp může zasahovat až na ret a pak vypadá jako hluboká rýha spojující nosní dírku se rtem. Kromě kosmetického defektu narušuje anatomická vada tvorbu řeči a postižený má problém s huhňáním a správnou výslovností. Při vydechování vzduchu může vzduch proudit ven nejen ústy, ale i nosem.

 

Diagnostika

Rozštěpové vady lze většinou rozpoznat při vyšetřeních ještě u plodu v děloze, potvrzení a zhodnocení závažnosti je možné již při fyzikálním vyšetření krátce po porodu.

 

Léčba

Základem terapie je v tomto případě chirurgie, která má za úkol uzavřít rozštěp se zajištěním co nejlepšího kosmetického a funkčního efektu. Rozsah a počet operací záleží na individuální tíži rozštěpu.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů