Robigrip je kombinovaný preparát používaný u některých infekcí dýchacích cest. Účinnými složkami preparátu jsou sloučeniny ibuprofen a pseudoefedrin.

 

Princip: Ibuprofen je sloučenina ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest a snižuje horečku. Pseudoefedrin způsobí zúžení cév sliznice nosohltanu a tím sníží její otok.

 

Využití: Robigrip má největší význam v léčbě infekčních zánětů horních dýchacích cest včetně zánětů dutin. Tlumí zvýšenou teplotu, působí proti bolesti a díky pseudoefedrinu usnadňuje dýchání.

 

Podávání: Robigrip se vyrábí v podobě tablet o síle 200/30 miligramů (200 mg ibuprofenu a 30 mg pseudoefedrinu). Obvyklou dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta při obtížích, maximálně se doporučují cca 3-4 tablety denně. Lék by měl být užíván pouze několik dnů při akutních obtížích, v žádném případě ne déle než týden.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. Kombinace s léky na ředění krve zvyšuje riziko krvácivých příhod. Pseudoefedrin může vyvolat zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, neklid a nervozitu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů