RNA vakcíny jsou moderní skupinou vakcín, které fungují na principu RNA, tj. ribonukleové kyseliny. Oproti původnějším vakcínám jsou nejen velmi efektivní, ale i relativně jednoduché na výrobu. Prozatím budou využívány v boji s infekčními nemocemi, ale již se zkoumá i jejich efekt proti některým formám rakoviny.

Princip
Princip těchto vakcín je v podstatě geniální. Člověku je podána RNA, přesněji tzv mRNA (messenger RNA). Molekuly mRNA v našich buňkách mají zjednodušeně řečeno buňkám schopnost přikázat, co bude buňka vyrábět. Potřebuje buňka postavit nějaký protein? Využije část DNA ve svém jádře k tvorbě molekul mRNA a podle nich postaví bílkoviny jako podle stavebního plánu. Je to dosti složité, ale takto nám to k pochopení funguje.

A my toho procesu využijeme a již hotové molekuly mRNA dodáme injekční stříkačkou. A jakou stavební informaci tyto molekuly obsahují? Obsahují informaci o stavbě určitého bílkovinného antigenu, který je specifický pro mikroorganizmus (např. virus) způsobující určitou chorobu. Naše vlastní buňky začnou podle této mRNA zmíněný antigen vyrábět, což povede k tomu, že si vůči němu imunitní systém vytvoří odolnost. Antigen sám o sobě není nijak infekční. A co se stane s tou mRNA? Po využití je buňkou rozložena. Až se pak tělo někdy v budoucnu setká se skutečnou infekcí, bude imunitní systém již připraven a nemoc rychle přemůže.
Popis obrázku: mRNA proniká do buňky, v buňce je na ribosomu vytvořen cílový protein (antigen), ten se dostává na povrch buňky a tam ho rozpozná imunitní systém a naše tělo si tak vytvoří odolnost proti dané nemoci.
 Využití
V nejbližší době budou zřejmě schváleny RNA vakcíny určené proti viru SARS-CoV-2 způsobující chorobu COVID-19. Ve výzkumu jsou RNA vakcíny proti některým typům rakoviny. Ty by měly fungovat například tak, že cíleně do nádorových buněk se vpraví mRNA, která přinutí buňky vyrobit a na svém povrchu vystavit takové proteiny, které způsobí, že budou zlikvidovány imunitním systémem.


Výhody
Jakmile má laboratoř potřebné know-how a přístrojové vybavení, je výroba RNA vakcín relativně jednoduchá, levná a rychlá. Vakcíny neobsahují žádný infekční mikroorganizmus, jsou dobře tolerovány a mají vysokou účinnost. Průběh syntézy antigenu probíhá v cytoplazmě a nijak nezasahuje do jaderné DNA. Lidsky řečeno: RNA vakcína nemění DNA informaci buňky.

Pozn: Pokud se bojíte toho, že vám podobná vakcína způsobí genetickou mutaci v buňce, ač pro to nic nesvědčí, pak malá otázka: Kouříte a pijete příležitostně, nebo dokonce pravidelně alkohol? Látky přítomné v kouři a alkohol mají na rozdíl od RNA vakcín prokázané mutagenní schopnosti...


Nevýhody
Zatím nejsou známy nějak drastické nevýhody, po aplikaci vakcíny se poměrně často objevují nepříjemné příznaky charakteru krátkou dobu trvajících chřipkovitých příznaků, zarudnutí a bolesti v místě vpichu apod. Jako u všech vakcín (a v podstatě i prakticky všech ostatních léků) nelze ani u RNA vakcín vyloučit velmi vzácné těžší alergické reakce včetně anafylaktického šoku.


Zdroje
https://www.nature.com
https://www.phgfoundation.org

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů